Pracuję nad kursem online kaligrafii nowoczesnej. Chociaż sama tak właśnie uczyłam się kaligrafii i wydaje mi się, że dosyć dobrze znam potrzeby początkujących – nie wyobrażam sobie nie spytać o potrzeby potencjalnie zaintersowanych. Dlatego poprosiłam ich o pomoc i odpowiedź na kilka pytań.

Niektóre odpowiedzi potwierdziły moje plany, były też takie odpowiedzi, które je zmieniły. Zapraszam do zapoznania się z krótkim podsumowaniem wyników poniżej, gdzie, mam nadzieję, znajdziesz odpowiedzi na wątpliwości oraz na pytanie: czy kurs będzie dla Ciebie?

Przed tym jednak chciałabym serdecznie Ci podziękować za wsparcie. Pytałam o prezent, który byłby najbardziej interesujący. Najwięcej głosów zdobył mini kurs kaligrafii oszukanej. Zatem, startujemy 17 listopada, jeśli jesteś zainteresowana, możesz bezpłatnie zapisać się na niego pod linkiem https://www.styletter.pl/wyzwanie/ (przez 3 dni codziennie otrzymasz email z mini lekcją).

Poniżej kilka informacji o wynikach:

Kurs kaligrafii online

Poziom znajomości kaligrafii nowoczesnej.

 • Większość z Was oceniło poziom znajomości jako 1 lub 2 (w skali 5). To właśnie dla takich osób jest kurs.
 • Jeśli zaznaczyłaś 3, także możesz z niego skorzystać. Kurs może pomóc Ci poprawić swoje błędy, znaleźć nowe formy liter, zainspiruje do znalezienia swojego stylu, poznasz najlepsze materiały i dowiesz się, gdzie je kupić. Część informacji może Ci być już znana, ale dokładam starań, aby kurs był maksymalnie szczegółowy i pokrywał także mniej oczywiste aspekty.
 • Jeśli Twój poziom to 4 lub 5, nie polecam kursu. Wciąż jednak możesz znaleźć coś dla siebie i inspirować swoimi pracami na naszej grupie na facebooku ?

Kurs jest dla Ciebie, jeśli wspomniałaś, że poszukujesz w nim:

 1. Podstaw krok po kroku:
  • Jak zacząć – podstawowe materiały i zasady.
  • Od samego początku, od a do z, krok po korku, w przystępny, jasny sposób przedstawione i z priorytetami.
  • Od którego miejsca zacząć, jak trzymać i prowadzić stalówkę, jak narysować każdą literę.
  • Przydatności, klarowności.
 2. Zarówno teorii, jak i praktyki.
 3. Materiałów:
  • Informacji na temat najlepszych materiałów do kaligrafii (papier, stalówka, tusz, obsadka).
 4. Pięknego pisma kaligraficznego:
  • Jak pięknie pisać (kaligrafować).
  • Kroje pisma, style (będziemy się uczyć autorskich stylów/ krojów, dodatkowo, fragment kursu będzie zachęcał do szukania własnego stylu)
  • Chcesz wypisać własne zaproszenia ślubne, kartki okazjonalne.
 5. Wsparcia:
  • Także dla tych, którzy poddali się po samodzielnych próbach.
  • Wierzę, że gruntowne opanowanie podstaw, unikanie błędów na początku, cierpliwość w ćwiczeniach początkowych buduje piękny grunt, z którym osiąga się najlepsze efekty. W oparciu o wiele kursów, które prowadziłam osobiście i własnych doświadczeń, widziałam, na co zwrócić uwagę, jakie są najczęstsze błędy i problemy początkujących.
 6. Poprawienienia błędów.

To, co nie jest głównym tematem kursu,

chociaż będzie jego częścią:

 • Ozdabianie tekstów
 • Jak dopracować swój “styl” w kaligrafii
 • Inspiracje.

Jeśli więc szukasz w kursie głównie tych informacji, nie będzie on dla Ciebie maksymalnie przydatny.

Czego nie nauczysz się w kursie:

Pisma ręcznego. Kaligrafia jest sztuką pisania stalówką i obsadką, pisania pięknego, którego nadrzędnym celem jest estetyka (podobnie, jak przy malowaniu obrazu). Kurs nie poprawia jednak bezpośrednio pisma codziennego. Dzięki ćwiczeniom kaligrafii może się to stać pośrednio, dzięki ćwiczeniom ręki i kształtów, będzie bardziej równe, harmonijne, owalne. Natomiast główną funkcją codziennego pisma jest pisanie szybkie, długopisem, piórem niefleksującym kurs w bezpośredni sposób tego nie uczy. Kaligrafujemy wolno, skupiając się na formie bardziej niż na treści, używamy maczanej stalówki, którą pisze się nieco inaczej, niż długopisem.

Możesz jednak także upiększyć swoje codzienne pismo ozdabiając je w stylu kaligrafii oszukanej, która jest jednym z modułów ćwiczenia oraz prezentem ?

Na które elementy kursu czekasz?

Najważniejsze dla Was jest, aby kurs prowadził krok po kroku i zawierał arkusze do ćwiczenia liter i wyrazów. Tak będzie!

Cena kursu

Ostateczna cena będzie ustalona, kiedy kurs będzie skończony (mam nadzieję, że w tym roku, jest już większość), natomiast zmieści się w oczekiwaniach większości, szczególnie uwzględniając rabat dla osób zapisanych na listę oczekujących. Nie będzie możliwości płacenia w ratach. Z dużym prawdopodobieństwem jego cena przekroczy 100 zł.

Obawy w stosunku do kursu:

Czy kurs online wystarczy dla początkujących, którzy nie wiedzą jak trzymać pióro?

Tak, szczegółowo pokażę jak trzymać obsadkę i prowadzić linie, naciskać. Będziemy się także wspierać w grupie, aby poprawić potencjalne błędy już na samym początku. Bardzo wierzę w tę metodę, ponieważ… sama nauczyłam się kaligrafii nowoczesnej online.

Że będzie poruszał tylko ogólnie kwestie i nie uwrażliwi mnie ma błędy

Uważam, że człowiek uczy się na błędach. I ja także uczę innych, pozwalając im je popełnić a potem pokazując, jak je poprawić. Dlatego przy najważniejszych znakach i literach, pokazuję listę najczęstszych błędów i podpowiadam, co zrobić, by poprawić i unikać. Dodatkowo, w grupie będziemy dzielić się postępami i wspólnie rozmawiać na temat tego, co możemy poprawić.

Że tempo będzie zbyt intensywne, a ja będę potrzebować więcej czasu na trening.

To, w jakim tempie wykonasz kurs zależy od Ciebie, możesz to zrobić w dowolnym czasie, dniach. Zalecam ćwiczenie codziennie przez godzinę oraz najlepiej, jeśli odstępy między ćwiczeniami nie będą dłuższe niż 2 3 dni. Jeśli znajdziesz pół godziny wieczorem każdego dnia, będzie to już bardzo dużo. Jednak finalnie to Ty decydujesz.

Brak mojej systematyczności

to jedna z najczęstszych obaw i najważniejsza rzecz, jakiej dowiedziałam się z Waszych odpowiedzi! Bardzo za to dziękuję. Będziemy więc działać tak, by wspólnie motywować się do wrzucenia każdego dnia chociaż jednego znaku, jednej kreski. Dołączę przypomnienia. Zorganizujemy się w grupie, by działać tam każdego dnia.

Czy będzie wyjaśniał w sposób przejrzysty, klarowny, przydatny?

Właśnie w odpowiedzi na tę potrzebę (którą doskonale znam, bo miałam ją na początku nauki), kurs będzie prowadził krok po kroku, zadanie po zadaniu a nawet kreska po kresce. Nie będzie zwykłym arkuszem liter do wydruku. Będzie szczegółowo omawiał najważniejsze znaki, obszary, tematy, będzie zachęcał, by nie przechodzić do kolejnego etapu bez poprawienia błędów z pierwszego.

Czy dam radę?

Oczywiście, że dasz! Każdy jest w stanie nauczyć się kaligrafii nowoczesnej! A ja zrobię wszystko, by odbyło się to właśnie w 30 dni. To tylko kwestia czasu i ćwiczeń.

Martwię się o narzędzia do kaligrafii, czy kupię odpowiednie, by mi ułatwiły początek a nie wręcz przeciwnie.

Razem z kursem otrzymasz listę ok. 100 najlepszych materiałów do kaligrafii nowoczesnej, które testowałam przez kilka lat, z Polski i z zagranicy. Otrzymasz także rekomendację 3 zestawów produktów na start – w cenie najniższej, średniej i najwyższej, z linkami do sklepów, w których możesz je kupić. Uważam, że wiedza, którą stalówka i obsadką i na jakim papierze powinni pisać początkujący jest kluczową składową sukcesu nauki. W internecie jest dużo wiedzy na temat materiałów, ale często są to materiały niedostępne w Polsce lub nieodpowiednie dla początkujących, potrafiące głównie zniechęcić. Sama, ucząc się, straciłam pół roku słabych efektów, zanim trafiłam na idealne narzędzia na start. O nich Ci opowiem w kursie.

Że będzie powieleniem podstawowych i łatwo dostępnych informacji, że nie będzie uczył samodzielnego komponowania, patrzenia, myślenia tylko ew. kopiowania określonych kształtów wg wzoru.

Z kaligrafią jest jak z tańcem. Aby ruszyć ze swoim układem, najpierw warto poznać podstawy, kroki, znaleźć odpowiedni buty. Kopiowanie jest jednym z elementów nauki, nie tylko tańca czy kaligrafii. Kaligrafia nowoczesna to jednak przede wszystkim indywidualny styl, dlatego po przejściu podstaw kursu kładę silny nacisk na ćwiczenia, które pomogą Ci znaleźć swój własny. Jestem pewna, że będzie piękny i wyjątkowy!


Dziękuję Ci mocno i pozdrawiam ciepło!

Magda.

Kaligrafia jak zacząć bezpłatny kurs