Kaligrafia ślubna to ważny i wyjątkowy element przygotowań ślubnych. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na usługę kaligrafia czy postanowisz spróbować własnych sił (na przykład z kursem online). To piękna podróż do źródeł. Do świata, w którym stalówkę maczamy w kałamarzu, delikatnie i z wdziękiem. To powrót do spokoju natury, która płynie powoli. To wreszcie coś stworzonego przez człowieka, nie maszynę. 

Kaligrafia niesie ze sobą prawdziwą historię. Historię dni  poświęconych nauce pisania, godzin poświęconych pisaniu jednej strony i emocji, gdy obie te rzeczy podarujemy drugiej osobie. 

Dlatego tak pięknie wpisuje się w śluby. 

Czym jest kaligrafia?

Kaligrafia – to sztuka pięknego ręcznego pisania. To tworzenie pięknych liter, wyrazów i ich kompozycji przy użyciu tradycyjnych narzędzi, jak stalówka z obsadką maczana w tuszu. Wymaga nauki pisania specyficznymi narzędziami, wielu godzin praktyki, powtarzania, doskonalenia. Istotna jest spójność, odległości, wysokości, harmonia, kontrast.

Klasyczna kaligrafia operowała kilkunastoma wystandaryzowanymi stylami a podobieństwo do wzoru wyrażało kunszt kaligrafa. Jeszcze kilka lat temu sztuka kaligrafii była zarezerwowana dla tej bardzo klasycznej i nieco wymarłej sztuki.

Kaligrafia nowoczesna 

Kaligrafia nowoczesna zmieniła ten obraz. Pożyczyła tradycyjne narzędzia, ale wniosła do tej nieco nudnej kaligrafii tradycyjnej odrobinę szaleństwa, unikalności, kreatywności, wolności. Sprawiła, że na nowo można się w niej zakochać. Wreszcie, że śluby stają piękniejsze, bardziej prawdziwe i ponadczasowe. Daje niezwykłe możliwości pisania na czarnej kopercie mineralnym złotem, butach panny młodej czy kamieniach agatu w roli winietek. Jest elegancka i szalona jednocześnie. Unikalna, tak jak para młoda. 

Pamiętacie, jak to jest otrzymać ręcznie napisany list? Taki, w którym są nawet kleksy a niektóre litery niewyraźne. Który został zamknięty pieczęcią lakową. Być może nawet na ręcznie robionym papierze? Przekazując swoim gościom takie właśnie  emocje przez zaproszenia podkreślacie, jak bardzo są dla Was ważni.

Kaligrafia ślubna

Zaproszenia z nowoczesną kaligrafią ślubną są idealne, jeśli poszukujecie zaproszeń, które są wyjątkowe, tylko dla Was. Każde z Was jest inne a razem jesteście jeszcze bardziej unikalni. Dlatego możecie zdecydować się na projekt indywidualny zaproszeń. W Waszym stylu, kolorach, kształtach. Mogą być delikatne, jak polne kwiaty, odważne, jak czerń z miedzią lub romantyczne, jak szkic starego zamku i organiczne pismo.  A to wszystko –  można wyrazić  kaligrafią ślubną.  Myślę o papeterii jako o formie ręcznie tworzonej sztuki, do twórczości której potrzebne jest natchnienie, kreatywność, styl. Łączę estetyczną harmonię ze zgodą na organiczną niedoskonałość. Tradycję sprzed tysięcy lat z nowoczesnością.  Waszą historię z moją. Wciąż w sposób unikalny. Zapraszam także Ciebie do tej przygody – zrób pierwszy krok (na przykład z bezpłatnym mini kursem kaligrafii online), aby zobaczyć, jak dużo możesz zrobić w ciągu 10 minut!

Nietypowe winietki i zaproszenia 

Kaligrafia ślubna daje nieprawdopodobne możliwości, jeśli chodzi o kreatywność. Możesz pisać złotem, tuszem z kałamarnicy, białym pisakiem. Na liściu, na drewnie, na ciele. 

O czym warto pamiętać zamawiając kaligrafię ślubną lub przygotowując się do kaligrafowania własnych zaproszeń?

Kaligraf to nie maszyna. Co więcej, kaligrafia bardziej przypomina malowanie niż codzienne pisanie, więc kaligrafuje się znacznie wolniej niż pisze długopisem.  Dla przykładu, list wielkości 1 strony A4 zwykle kaligrafuje się  kilka godzin. Dlatego często jednego dnia powstaje tylko kilka, kilkanaście zaproszeń. Warto więc zamówić zlecenie odpowiednio wcześniej – co najmniej kilka miesięcy przed ślubem.

Jeśli samodzielnie zamawiacie koperty, papier na winietki itp., pamiętajcie też o zamówieniu co najmniej 20% zapasu. Kaligrafia to ręczna praca, czasami powstaje kleks, pomyłka, nieestetyczne literki. Zapas jest niezbędny.

Zrób to samemu!

Stworzenie samodzielnie zaproszeń jest wyjątkowe i przyjemne. Ale wykaligrafowanie imion gości samodzielnie, przyniesie jeszcze bardziej niezwykłą satysfakcję i radość. Dla Was. Ale też dla gości, będzie jeszcze cudowniejszą  pamiątką. Bardzo Was więc zachęcam do nauki kaligrafii. Zostanie potem z Wami na całe życie. Będzie upiększać domowe przyjęcia, prezenty od Mikołaja, obrazki nad łóżkiem dziecka…

Od czego zacząć naukę kaligrafii? 

Od miłości! Jeśli podoba Wam się kaligrafia nowoczesna, pamiętajcie, że każdy może się jej nauczyć! Nawet, ktoś, komu się zdaje, że pisze jak kura pazurem. Zacznij od bezpłatnego mini-kursu online

Gdzie nauczyć się kaligrafii?

Na kursie stacjonarnym lub online – polecam szczególnie ten drugi, ponieważ prowadzi krok po kroku przez całą naukę. Uczysz się w domu, spokojnie, przy ulubionej muzyce i w swoim czasie. 

Czego potrzebujesz? 

Na początek trzeba zaopatrzyć się w podstawowy zestaw:  ostro ściętą stalówkę, obsadkę, tusz i papier (o wszystkim dokładnie wspominam w kursie, otrzymujesz tam także rabat na zakupy w PaperConcept).  Przyzwyczajenie do stalówki może trwać chwilę, ale finalnie daje uczucie i dźwięk pisania nią po papierze przynoszą dużą przyjemność. 

Potem polecam ćwiczenia początkowe, krok po kroku,  znaki, litery i wyrazy. Ważne jest, by poświęcić im dużo cierpliwości – jednak kaligrafia, oprócz tego, że cierpliwości wymaga, to też jej dużo daje.

Życzę pięknej przygody i połamania stalówek!

P.S. Sprawdź kurs kaligrafii nowoczesnej dla początkujących w 30 dni – krok po kroku.

Kaligrafia nowoczesna kaligrafia ślubna kurs online

Kaligrafia śluba kurs pięknego pisania