Kaligrafia – jak pięknie pisać?

Kaligrafia – jak zacząć? Od czego? Jak się tego nauczyć? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jest to możliwe. Dla Ciebie. Nawet, jeśli piszesz jak kura pazurem – pismo kaligraficzne ma mało wspólnego z tym codziennym.

Krok 1. Kaligrafia – jak zacząć?

Mam też dla Ciebie dobrą wiadomość – jeśli tu jesteś pytając jak zacząć pięknie pisać – już wykonałaś pierwszy krok! Twoja kaligraficzna droga już się zaczęła.

Krok 2. Kaligrafia oszukana.

Drugi krok będzie także zaskakująco prosty. Aby poznać podstawę kaligrafii jaką są piękne kształty ale i odpowiedni kontrast – zacznij drugi krok tu i teraz , z tym co masz, ucząc się z bezpłatnym kursem kaligrafii oszukanej. Bez żadnych dodatkowych narzędzi, umiejętności stworzysz efekt kaligrafii nowoczesnej. Czy wiesz, że wiele osób (szczególnie prowadzących bullet journal) pozostaje tutaj?

kaligrafia-jak-zaczac

Krok 3. Czy zacząć od kaligrafii tradycyjnej?

Bardzo ambitni puryści poprzedzają naukę kaligrafii nowoczesnej nauką kaligrafii tradycyjnej. Jest to z pewnością bardzo szlachetne, pomaga pięknie wyćwiczyć rękę do własnych zawijasów, ale.. w moim odczuciu powtarzanie kształtów, które nie są w moim guście jest szalenie nudne, bardzo czasochłonne i przez to, można zniechęcić się zanim osiągnie się jakiekolwiek efekty. Dlatego według mnie, ten punkt spokojnie można pominąć 🙂

Krok 4. Co kupić?

Kaligrafia nowoczesna czerpie z tradycyjnej narzędzia. Nie ma tutaj dróg na skróty i magicznych nowoczesnych narzędzi – tylko te tradycyjne, które przekazują ducha pięknego pisania. Na aby zacząć, musisz się więc zaopatrzyć w:

    • tusz (ostatecznie atrament, ale bardziej polecam tusz), nawet Koh-i-nor za 4 zł z supermarketu
    • ostro zakończoną, elastyczna stalówkę, ze sklepu plastycznego
    • obsadkę, czyli część podobną do długopisu, którą prowadzimy stalówkę
    • papier (na początek może być to papier do drukarki laserowej lub zeszyt Oxford).

Cena takiego zestawu waha się od ok 20 -150 zł (ok. 130zł za zestaw najbardziej narzędzi, którymi osiągniesz lepsze i szybsze efekty – szczegółową listę zakupową z rabatem do PaperConcept znajdziesz w kursie).

kaligrafia jak zacząć

Krok 5. Jak zacząć poznawanie stalówki?

To najważniejszy krok. Trochę jak pierwsza randka. Nie jest tak, jak z długopisem, ale gdy już poznacie się dobrze, zobaczycie swoje reakcje na konkretne ruchy, złapiecie kaligraficzny nacisk, napiszecie pierwsze kształty – dalej będzie już tylko do przodu.

Krok 6. Zaczynamy od pierwszych kształtów.

Na początku nie warto od razu przechodzić do liter, ale ćwiczyć proste kształty. Trochę jak w szkole – ale nie bez powodu tak tam właśnie jest niemal na całym świecie – ta metoda po prostu działa.

Krok 7. Jak zacząć kaligrafować?

Kiedy już poznamy się całkiem dobrze i piszemy wystarczająco wolno, możemy próbować powtarzać alfabet. Skąd wziąć? W internecie możesz znaleźć i kupić ich wiele, ale uwaga – polecam zacząć do podstawowego – najłatwiejszego (w moim kursie znajdziesz alfabet podstawowy, który jest rozpisany w odpowiednie dla początkujących kolejności i rozkłada litery na optymalne do nauczenia kształty, dzięki czemu nauczysz się dobrze i szybko). Gdy już nauczysz się pięknie pisać podstawowe kształty, znajdziesz wiele pięknych innych alfabetów lub możesz stworzyć swój unikalany styl.

Krok 8. Nauka to dopiero początek!

Rozpoczęcie nauki kaligrafii to rozpoczęcie pięknej przygody. Ze sobą, ze światem, z pięknymi dziełami, które stworzysz (chociaż jeszcze nie wiesz, jak będą wyglądać), z pięknymi współpracami (które teraz wydają Ci się nierealne).

Życzę spełnienia tych marzeń i połamania stalówek! A jeśli chciałabyś, abym Cię przez tą drogę poprowadziła, zapraszam do kursu kaligrafii nowoczesnej online.

kaligrafia jak zaczac pieknie pisac